Jedna věc, kterou potřebuje každá máma

Někdy se mi až rozum zastaví z toho, jak málo někdy stačí, aby se život úplně změnil. Neuvěřitelně dlouho jsem se nacházela na místech, které nebyly vůbec hezké. Nebylo mi příjemně v mém vlastním těle protože se mi nelíbilo v mé společnosti. Až jsem znovu objevila vděčnost.

„Vděčnost je klíč, který otevře dveře, které se ve vašem životě zdají být zavřené.” Lorna Byrne

 

O tom, jak úžasný a blahodárný účinek má na nás vděčnost, vyjadřování a praktikování vděčnosti, vím již několik let. Poprvé jsem o ní četla v knize Tajemství od Rhondy Byrne. Málokterá kniha změnila můj život tak, jako právě tahle. Než se mi dostala do rukou, přečetla jsem o rozvoji osobnosti, motivaci, populární psychologii nespočet článků a knih, ale žádná mi neotevřela oči jako Tajemství.

Několik let jsem se pokoušela, s větším nebo menším úspěchem, praktikovat vděčnost nějakým způsobem. Většinou to bylo večer, kdy jsem už ležela v posteli. V duchu jsem děkovala za krásný den a vyjadřovala vděčnost za nejrůznější věci. A někdy jsem na to zapomněla i na celé měsíce. Jen proto, abych zjistila, jak dobře mi je, když děkuji každý den.

co matka potřebuje

Je to jen několik měsíců, tedy už to bude skoro rok, co se opravdu snažím praktikovat vděčnost každý, každičký den. A můžu říct, že když na to na nějakou dobu zapomenu, opravdu cítím změnu ve svém chování. Jak už možná víš, vděčnost byla první věc, která mě vytáhla z totálního dna mateřství. Bylo to období plné smutku, slz, hněvu a křiku. A to ze všech stran. Čím hůř bylo mně, tím hůř na tom byli lidé kolem mě.

Můj život byl jeden velký začarovaný kruh negativních emocí.

  • Všechno jsem viděla jen v tom špatném světle.
  • Měla jsem tendenci štěkat po lidech bez většího důvodu.
  • Chyběla mi trpělivost. Nechtělo se mi hrát s dětmi, ani si povídat s partnerem.
  • Pořád jsem si jen stěžovala. Měla jsem tendenci utíkat k monitoru telefonu, počítače a k televizi.
  • Byla jsem pořád unavená a bez nálady.

Ano, to všechno a mnohem více se stane, když zapadnu do Mamster „modu”.

„Vděčnost je jednou z nejrychlejších cest ke štěstí.”

 

Věci se začaly měnit v momentě, kdy jsem začala psát deník vděčnosti. Slíbila jsem si, že budu zapisovat minimálně 3 věci každý den po dobu 7 dnů. A pak dalších 7 a dalších… Už za týden jsem začala pozorovat změny ve svém chování a emocionálním rozpoložení. Začala jsem být šťastnější, otevřenější a trpělivější. Najednou jsem měla sílu zastavit a nadechnout se, než jsem začala řešit synovo špatné chování impulzivní cestou. Křikem a vztekem. Začala jsem si víc povídat s partnerem a nehádala jsem se s ním o prkotinách. Dokonce jsem se začala i těšit na den přede mnou.

Zalíbilo se mi to tak moc, že jsem si koupila zápisník 101 dní vděčností od I Can Academy, jako takovou výzvu s extra úkoly. Samozřejmě nejsem bezchybná, pořád někdy zapomínám, ale vždy když si v průběhu dne vzpomenu, poděkuji alespoň v duchu. Ať jsem kdekoliv.

 

„Vděčnost je volba. Je to věc, na které se musí pracovat. Ale určitě za to stojí.”

 

Rozhodla jsem se nahlédnout na výhody praktikování denní vděčnosti více do hloubky a nabízím ti co jsem zjistila. Něco může být překvapivé a něco už dávno víš. I já jsem byla některými věcmi překvapena. Tady je krátký přehled toho nejdůležitějšího.

Co přináší praktikování vděčnosti:

Budeš celkově šťastnější

Pocity štěstí přichází, když si uvědomujeme, co máme. Co nám dělá radost. Ne když se zaměřujeme na to co nemáme. Vděčnost napomáhá udělat z toho, co máme, dostatek. Najednou začneme opravdu vidět dary, kterých se nám dostává. Nikdy nedovol, aby jsi kvůli tomu, co chceš, zapomněla na to co máš.

Vědomě a upřimně děkuj za své dary. Rozhodni se zaměřit svou pozornost na to, co ti dělá radost a brzy ji uvidíš všude. Když jsem ve svém cvičení vděčnosti důsledná, tak si užívám i déšť a vůbec mi nevadí, že moknu cestou do školky. Mám radost z každé kapičky, která padne na nás a na Zemi. Potřebujeme sluníčko, ale stejně tak potřebujeme k životu déšť a vodu. Jednoznačně vidím věci z té hezčí stránky.

 

Budeš zdravější a štíhlejší

Praktikování vděčnosti snižuje stres a napětí. Podporuje imunitní systém. A také jsme více motivováni k pohybu a cvičení. Pohyb, jak je známo, napomáhá vylučování endorfinů. A ty jsou známé jako hormony štěstí. Takže nám přináší další radost. Hubnutí už je jen třešnička na dortu.

No a dál, díky pocitům štěstí a pravidelnému pohybu se zlepšuje spánek a zvyšuje energie. Tady je vidět krásny cyklus, do kterého se můžeme dostat. “Začarovaný kruh” nemusí být jen špatný, může být plný pozitivní energie. Můžu říct, že já nejsem téměř vůbec nemocná (tedy pokud Šimonek nepřitáhne ze školky něco opravdu brutálního) a motivací k pohybu mám taky hodně. Už jen to hubnutí musím vyladit. Ale to asi nejspíš budu muset přestat jíst tu čokoládu, kterou tak moc zbožňuji.

 

Budeš si více užívat dětí a stane se z tebe lepší rodič

Budeš mít pro děti více trpělivosti, snadněji jim odpustíš a lépe je pochopíš. Vděčnost pozměňuje způsob, jakým se na svět díváme. A tak namísto abys viděla svoje děti jako rozmazlené fracky, kteří se neumí chovat, začneš si více všímat toho dobrého. Namísto hlučných nezbedníků najednou uvidíš šťastné a radostné děti. Děti, které žijí pro přítomnost a náramně si ji užívají. A tak tě vtáhnou do přítomného okamžiku taky. Budeš více napojena na své ratolesti.

Tohle je pro mě nejdůležitější bod. Na začátku jsem opravdu měla problém zvládat i maličkosti s dětmi v klidu. Pořád jsem se vracela k tomu starému programu křičení. A i když do toho zase někdy jednou za čas spadnu, nikdy to není tak špatné, jak to bylo na začátku mé cesty. Tyhle věci chtějí čas. Potřebují trpělivost a odpuštění.

A tak krok po krůčku se to zlepšuje. Teď si už ráda hraji se svými kluky. A vyhledávám chvilky, kdy můžeme dělat něco spolu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *